Татарстан Республикасы территориясендә 2020 елның 11 августына гадәттән тыш хәлләр барлыкка килү һәм үсешенең көндәлек оператив фаразы

2020 елның 10 августы, дүшәмбе

«Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне күзәтү идарәсе» ФДБУ мәгълүматлары буенча, 11 августка Татарстан Республикасында начар метеорологик күренешләр көтелми.

1. Татарстан Республикасы буенча метеорологик хәлнең 2020 елның 11 августына фаразы:

Алмашынучан болытлы һава.

Күпчелек явым-төшемсез.

Җил төньяк-көнбатыштан секундына 6-11 метр, урыны белән көчәйгәндә 14 метрга кадәр.

Минималь һава температурасы төнлә +7..+11˚.

Көндез максималь һава температурасы +18..+22˚.

Татарстан Республикасы территориясендә гадәттән тыш хәлләр барлыкка килү һәм үсешенең көндәлек оператив фаразы 11.08.2020 - оператив мәгълүмат-Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе

Гидрологик хәл

Куйбышев сусаклагычында Югары Ослан торак пункты янында су дәрәҗәсе 52,51 м (-7 см), куркыныч критик күрсәткеч 54,24 М.

Түбән Кама сусаклагычында Яр Чаллы шәһәренең су дәрәҗәсе 63,10 м (-8 см), куркыныч критик күрсәткеч 65,9 М.

Түбән Кама ГЭСының түбән бьефында су дәрәҗәсе 53,10 м (+28 см), куркыныч критик дәрәҗәдәге 60 м.

Урман янгыннары

2020 елның 10 августына торышына хисап астындагы территориядә урманнарда янгын куркынычының 1-3 классы күзәтелә.

2. Гадәттән тыш хәлләр килеп чыгу фаразы

2.1. Табигать күренешләре (гадәттән тыш хәлләр)

11.08.2020 елга Федераль урман хуҗалыгы агентлыгының һәм «Татарстан Республикасының Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне күзәтү идарәсе» ФДБУнең дистанцион мониторингының мәгълүмати системасы мәгълүматлары буенча Татарстан Республикасы территориясендә урманнарның 1-3 класс янгын куркынычы фаразлана.

6 муниципаль берәмлектә: Актаныш, Азнакай, Баулы, Бөгелмә, Мөслим һәм Ютазы муниципаль районнарында урманнарның янгын куркынычының 1 классы фаразлана.

Кече (2нче сыйныф) урманнарның янгын куркынычы 15 муниципаль берәмлектә: Аксубай, Әлмәт, Балтач, Саба, Сарман, Кукмара, Балык Бистәсе, Мамадыш, Минзәлә, Лениногорск, Теләче, Яңа Чишмә, Нурлат, Чирмешән һәм Чистай муниципаль районнарында фаразлана.

Уртача (3 сыйныф) урманнарның янгын куркынычы 24 муниципаль берәмлектә: Арча, Әгерҗе, Әтнә, Алексеевск, Әлки, Апас, Зәй, Яшел Үзән, Кайбыч, Буа, Югары Ослан, Биектау, Алабуга, Питрәч, Түбән Кама, Лаеш, Менделеевск, Чүпрәле, Кама Тамагы, Спас, Тәтеш, Тукай муниципаль районнары һәм Яр Чаллы шәһәре.

Югары (4 сыйныф) урманнарның янгын куркынычы: фаразланмый.

(5 нче сыйныф) урманнарның гадәттән тыш куркынычы: фаразланмый.

Авыл хуҗалыгы билгеләнешендәге җирләрдә һәм запас җирләрендә ачык ут кулланганда куркынычсызлык таләпләрен бозу сәбәпле, табигать янгыннары, үләннәр һәм чүп-чар яну, термик аномалияләр, утның торак йортларга, хуҗалык, бакча, дача корылмаларына, икътисад объектларына, шулай ук янәшәдәге урман фондына күчү ихтималы бар.

Каты көнкүреш калдыклары полигоннарында янгын чыгу ихтималы бар.

Кече судноларны эксплуатацияләүгә бәйле аварияләр барлыкка килү ихтималы арта.

Су объектларында кешеләр үлеменә бәйле хәлләр килеп чыгу ихтималы арта.