Минималь хезмәт хакы турында

2024 елның 2 апреле, сишәмбе

Татарстан Республикасы Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгы 2024 елның 1 гыйнварыннан «Минималь хезмәт хакы турында»гы Федераль законның 1 статьясына үзгәреш кертү хакында»гы 2023 елның 27 ноябрендәге 548-ФЗ санлы Федераль закон белән Россия Федерациясе территориясендә минималь хезмәт хакы күләме аена 19 242 сум дәрәҗәсендә билгеләнгән дип хәбәр итә.

Татарстан Республикасында Россия Федерациясе Хезмәт кодексының 133.1 статьясы нигезендә 2023 елның 27 декабрендә Татарстан Республикасы Профсоюзлар федерациясе, Татарстан Республикасы Эш бирүчеләр берләшмәләренең Координация советы, Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты арасында Татарстан Республикасында минималь хезмәт хакы турында килешү төзелде (алга таба – килешү). Күрсәтелгән килешү буенча, 2024 елның 1 гыйнварыннан Татарстан Республикасы икътисадының бюджеттан тыш секторы оешмаларында аена 22 020 сум күләмендә минималь хезмәт хакы билгеләнә.

Россия Федерациясе Хезмәт кодексының 133.1 статьясы  нигезендә, Килешүнең 1 һәм 5 статьялары, Татарстан Республикасы территориясендә эшләүче һәм Татарстан Республикасы территориясендә эшчәнлек алып баручы юридик зат, индивидуаль эшкуар белән хезмәт мөнәсәбәтләрендә торучы икътисадның бюджеттан тыш секторында эшләүче бер хезмәткәрнең айлык хезмәт хакы (компенсация һәм кызыксындыру характерындагы түләүләрне дә кертеп) әлеге чорда эш вакыты нормасы тулысынча эшләнгән һәм хезмәт нормалары (хезмәт бурычлары) үтәлгән очракта, 2024 елның 1 гыйнварыннан 22 020 сумнан ким була алмый.

Татарстан Республикасы дәүләт һәм муниципаль учреждениеләре хезмәткәрләре өчен минималь хезмәт хакы «Хезмәт өчен түләүнең минималь күләме турында»  Федераль закон  нигезендә билгеләнә (ягъни 2024 елның 1 гыйнварыннан аена 19 242 сум).

Шуңа бәйле рәвештә, эш вакытының айлык нормасын (хезмәт бурычларын үтәү) тулысынча башкарган хезмәткәрләргә,  айлык хезмәт хакы минималь хезмәт хакы күләменнән түбәнрәк исәпләнгән очракта, үзләренең хезмәт хокукларын яклау һәм хокукый чаралар күрү максатында Татарстан Республикасы Дәүләт хезмәт инспекциясенә, шулай ук судка һәм прокуратура органнарына мөрәҗәгать итәргә хокуклы.

Хезмәт өчен түләүнең минималь күләмен түләү буенча дәүләт гарантиясен тәэмин итү өлешендә хезмәт законнарын бозган эш бирүчеләр Россия Федерациясе Кодексының 5.27 статьясы нигезендә административ җаваплылыкка тартыла.

Мәгълүмат өчен: Россия Федерациясе Кодексының административ хокук бозулар турындагы 5.27 статьясы  «Хезмәт хокукы нормаларын үз эченә алган хезмәт законнарын һәм башка норматив хокукый актларны бозу»

Россия Федерациясе Кодексының административ хокук бозулар турындагы 5.27 статьясы 6 өлеше нигезендә хезмәт законнарында каралганча, хезмәт хакы минималь хезмәт хакы күләменнән түбәнрәк булган очракта, -

вазифаи затларга кисәтү яки административ штраф ун меңнән егерме мең сумга кадәр; юридик белеменнән башка эшкуарлык эшчәнлеген алып барган  юридик затларга - бер меңнән биш мең сумга кадәр; юридик затларга - утыз меңнән илле мең сумга кадәр.

Россия Федерациясе Кодексының административ хокук бозулар турындагы  5.27 статьясы  7 өлеше нигезендә, 5.27 статьясы 6 өлешендә каралганча, элек шундый ук хокук бозу өчен административ җәзага тартылган зат,  әгәр бу гамәлләрдә җинаять җәзасы каралмаган булса, -

вазифаи затларга егерме меңнән утыз мең сумга кадәр административ штраф  яки бер елдан өч елга кадәр срокка дисквалификацияләү; юридик белеменнән башка эшкуарлык эшчәнлеген алып барган  юридик затларга - ун меңнән утыз мең сумга кадәр; юридик затларга - илле меңнән йөз мең сумга кадәр штраф каралган.

Хезмәт хакын минималь хезмәт хакыннан кимрәк алу мәсьәләләре буенча гражданнар мөрәҗәгатьләре өчен «кайнар линия» телефоннары номерлары:

2-60-18 - «Ютазы районы халыкны эш белән тәэмин итү үзәге» ДКУ

2-46-06 - Татарстан Республикасы Ютазы муниципаль районы Башкарма комитетының территориаль үсеш бүлеге.