«Россия йөрәге» гаилә уты Ютазы районына тапшырылды

2024 елның 2 апреле, сишәмбе

Баулы ЗАГСының никахлашу залында «Россия йөрәге» гаилә уты капсуласын тапшыру тантанасы булды, анда Ютазы районы гаиләсе катнашты.

Тантаналы чара Баулы район мәдәният йорты солисткасы башкаруында матур җыр белән ачылды. Аннан соң бәйрәм кунакларына сәламләү сүзе һәм изге теләкләр белән Баулы районы башлыгы урынбасары Ринат Хәмидуллин һәм Ютазы районы башкарма комитеты җитәкчесенең социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Сергей Рузанов мөрәҗәгать иттеләр.

Исегезгә төшерәбез, 2024 ел Россия Федерациясе Президенты Владимир Путин тарафыннан Гаилә елы дип игълан ителде. Аның символы булып Мәскәүдә ВДНХда «Россия» күргәзмәсендә кабызылган «Россия йөрәге» Бөтенроссия гаилә учагы тора. Башкалага утны Изге Троица монастыреннан алып киләләр, анда православие изгеләре Петр һәм Феврониянең никах һәм гаилә яклаучыларының мәетләре саклана.

Баулыга күчеп баручы гаилә уты 25 мартта китерелә. Нәкъ бер атна Баулы ЗАГСында булганнан соң, 1 апрельдә ул тантаналы рәвештә Ютазы районына тапшырыла.

Урыссудан күп балалы Ирина һәм Евгений Абрамовлар гаиләсенә Гаилә учагы утын баулылар Гүзәл һәм Василий Рыковлар тапшырды. Абрамовлар гаиләсе – районыбызның иң хөрмәтле гаиләләренең берсе. Ирле-хатынлы биш кыз тәрбияли, икесе дә педагог. Моннан тыш, алар «Доброшвеи» волонтерлар отрядын оештыручылар булып торалар, алар махсус хәрби операциядә катнашучы ир-егетләргә актив ярдәм итәләр.

- Бу тантаналы чарага килү безнең өчен зур хөрмәт булды. Гаилә һәр кеше өчен иң мөһиме. Гаилә бәхетебезнең сере – мәхәббәт, хөрмәт һәм үзара аңлашу. Без яшьләрне күп бала табудан, күп балалы гаиләләр булдырудан курыкмаска өндибез. Балалар – гаилә байлыгы, чөнки беренче чиратта нәкъ менә шундый гаиләләрдә чын мәхәббәт яши. Әйе, авыр чаклар да шактый була, әйе, күп вакытта ата-аналар үзләрен шәхес буларак югалталар, чөнки үзләрен тулысынча балаларга багышлыйлар, ләкин ул шуңа тора. Балалар безнең горурлыгыбыз! Безнең яраткан бәйрәмебез – Гаилә, мәхәббәт һәм тугрылык көне, без аны һәрвакыт 8 июльдә билгеләп үтәбез, – дип билгеләп үттеләр Абрамовлар.

«Россия йөрәге» гаилә уты белән тапшырылган капсула Ютазы районында 8 апрельгә кадәр булачак. Аннары гаилә утын тапшыру эстафетасы Азнакай районына күчәчәк.

Бу ут үзе белән яктылык, мәхәббәт, җылылык алып килсен һәм барыбызга да гаилә кыйммәтләрен саклау һәм ныгытуның, яратуның һәм бер-беребез турында кайгыртуның мөһимлеген искә төшерсен.