Гимназистлар өчен «Сак булыгыз су басу» дигән әңгәмә һәм инструктаж үткәрелде

2024 елның 4 апреле, пәнҗешәмбе

Язгы су басу вакыты якынлаша, шуңа күрә район мәктәпләрендә су басу вакытында куркынычсызлык кагыйдәләре буенча әңгәмәләр үткәрелә.

Елгаларда, буаларда һәм күлләрдә боз йомшак була. Мондый боз өстеннән йөрү бик куркыныч, чөнки боз ватылып, кеше шунда ук батарга мөмкин. Бу вакытта төрле котлованнар, канаулар, чокырлар да куркыныч, чөнки аларда тозак-чокырлар, су белән тулган коелар булырга мөмкин. Шулай ук язгы су басу балалар өчен зур куркыныч тудыра.

Күп кенә балалар, язгы каникуллар вакытында, куркынычсызлык чараларын белмичә, кыялы ярда уйныйлар, ә кайвакыт сулыкның бозларында шуалар. Яшүсмерләрнең кайберләре хәтта бозда балык та тота. Мондый гамәлләр еш кына фаҗигале тәмамлана. Бу чорда балалар сулыкларга йөрмәскә тиеш. Бигрәк тә тирән чокырлар куркыныч, алар кисәтү билгеләре белән билгеләнмәскә мөмкин.

Шуңа күрә бу чорда түбәндәгеләрне истә тотарга кирәк:

- язгы боз ватылып, батарга мөмкин;

- бозга чыкканчы аның ныклыгын тикшерегез - моны тикшерү өчен бозга сугып карау да җитә;

- иң элек боз яр буйларында эри башлый;

- кар белән капланган язгы боз тиз арада көпшәк массага әверелә.

Катгый тыела:

- Язгы чорда ерак сулыкларга чыгу;

- Боз кузгалу чорында елга аша йөрү;

- Боз җыелган урыннарында елгага якынлашырга, кыялы ярда торырга;

- Күперләрдә, плотиналарда һәм буаларда җыелырга;

- Елганың яки теләсә кайсы сулыкның тирәнлеген үлчәү, бозлар буйлап йөрү һәм аларда шуу (балалар еш кына беренче суда шуу өчен төрле йөзүче чаралар һәм хуҗасыз көймәләр кулланалар).

Ата-аналар һәм укытучылар!Балаларны олылар күзәтүеннән башка елгага кертмәгез, бигрәк тә бозлавык вакытында; аларны елга яки күл ачылганда бозда булу куркынычы турында кисәтегез. Онытмагыз, су басу вакытында, хәтта аз гына боз кузгалу вакытында да, бәхетсезлек очраклары ешрак балалар белән була. Су басу вакытындагы тәртип кагыйдәләрен аңлатыгыз, аларга су янында шаярырга рөхсәт итмәгез. Балаларга бозлавык һәм язгы су басу вакытында саклык чараларын аңлатыгыз. Моңа тәкъдим ителгән әсәрләр, диктантлар, конкурслар, викториналар, рәсем дәресләре, «Боз һәм суда үз-үзеңне тоту кагыйдәләре турында сөйләшүләр, бәлагә дучар булганнарны коткару алымнарына өйрәтү һәм зыян күрүчеләргә ярдәм күрсәтү» темаларын багышларга кирәк.

Укучылар!

Язгы ташкын вакытында бозга чыкмагыз.

Өйдә ясалган көймәләрдә, такталарда, бүрәнәләрдә һәм йөзүче бозларда йөрмәгез.

Бер боздан икенчесенә сикермәгез.

Кыялы ярларда тормагыз – алар җимерелергә мөмкин.

Күпердән, яр буеннан боз агымын күзәткәндә, киртәләр һәм башка коймалар аша бөкләнергә ярамый.

Әгәр дә сез елгада яки күлдә бәхетсезлек очрагына шаһит булсагыз, югалып калмагыз, өйгә качмагыз, ярдәм сорап кычкырыгыз, өлкәннәр ишетәчәкләр һәм бәладән котылырга ярдәм итәчәкләр. Әгәр мөмкин булса, мобиль телефоннан гадәттән тыш хәлләр министрлыгының коткару хезмәтенә 112 номеры буенча шалтыратырга, вакыйга урынының адресын һәм нечкәлекләрен әйтергә. Алга таба шәхси куркынычсызлык чараларын үтәп, боз астына төшкән кешегә ярдәм күрсәтергә тырышырга мөмкин, әмма бу максатлар өчен өлкәннәрне чакыру яхшырак.

Чокырларга, буаларга, канализация люкларына һәм коеларга якын килмәгез.

Укучылар, язгы су басу һәм бозлавык вакытында сак булыгыз.

Тормышыгызны куркыныч астына куймагыз!