«Туган якны өйрәнүчеләр»

2024 елның 30 сентябре, дүшәмбе

Һәр кеше үзе туган һәм яшәгән урынын ярата. Бу урын аның туган ягы. Моннан, туган йорт бусагасыннан, туган илгә мәхәббәт башлана. Туган ягыңны – аның табигатен, тарихын, мәдәниятен белү – үз дәүләтеңнең һәм чит илләрнең тарихын белүдән ким түгел.

«Пушкин картасы» программасын тормышка ашыру кысаларында Үзәк китапханә хезмәткәрләре Ютазы мәктәбенең 8-10 сыйныф укучылары өчен «Туган якны белүчеләр» дигән кызыклы уен үткәрделәр. Тарихи һәм географик үткәннәргә чумып, балалар үзләренең белемнәрен һәм үскән җирләре белән тирән кызыксынуларын күрсәттеләр. Уенда катнашучылар республика тарихы, Татарстан һәм Ютазы районы флорасы һәм фаунасы, шулай ук танылган якташлары һәм мактаулы кешеләре турындагы төрле сорауларга җаваплар бирделәр. Чара кызыклы узды.