Илмир Абдуллин: «Юлдагы иминлек безнең һәрберебезгә бәйле»

2024 елның 26 апреле, җомга

Ютазы районы мәгълүмат чаралары вәкилләре өчен матбугат конференциясе башкарма комитет утырышлар залында узды.

Массакүләм мәгълүмат чаралары һәм ЮХИДИ вәкилләре арасында хезмәттәшлек бик мөһим, чөнки нәкъ менә массакүләм мәгълүмат чаралары аша халык төрле рейдлар, БДД профилактик чаралары, республикада авариялелек торышы турында белә.

Ютазы районы ЮХИДИ башлыгы вазыйфаларын башкаручы Илмир Абдуллин ТР һәм Ютазы районы буенча авариялелек торышы турында доклад белән чыгыш ясады. Фото-презентация формасында инспектор республиканың төрле районнарында һәлак булганнар белән булган кайбер юл-транспорт һәлакәтләре турында сөйләде һәм конкрет мисаллар китерде.

- Республикада 698 юл-транспорт һәлакәте теркәлгән, аларда 85 кеше һәлак булган һәм 859 кеше яраланган. Апрель аенда инде 17 кеше үлгән. Ике юл — транспорт һәлакәтендә 3 кеше һәлак булды, - дип билгеләп үтте ул.

Шулай ук инспектор Ютазы районында аварияләрнең төп сәбәпләре турында сөйләде. Һәлакәтләрнең төп сәбәпләре – җәяүлегә бәрелү һәм юл йөрү чиратлыгы кагыйдәләрен үтәмәү. Апрель аенда Ютазы районында ике юл-транспорт һәлакәте теркәлгән (үлүчеләр юк), анда ике кеше имгәнгән.

Илмир Абдуллин билгеләп үткәнчә, аварияләрнең бер сәбәбе - исереклек билгеләре булган шоферның транспорт чарасы белән идарә итү.

Аның докладына ярашлы, республикада машина йөртүчеләрнең исерек хәлдә юл хәрәкәте кагыйдәләрен бозуы аркасында яисә аның билгеләре белән 27 юл-транспорт һәлакәте теркәлгән, аларда 3 кеше һәлак булган һәм 38 кеше яраланган.

Моннан тыш, ЮХИДИ инспекторы балалар юл-транспорт травматизмы проблемасына аерым игътибар бирде. Ул хәбәр иткәнчә, Татарстанда 16 яшькә кадәрге балалар катнашында 92 юл-транспорт һәлакәте теркәлгән, аларда 2 бала һәлак булган һәм 99ы яраланган. Мәсәлән, Югары Ослан һәм Биектау районнарында һәлак булган балалар белән юл-транспорт һәлакәтләре булган. Һәлак булган ике бала да ТС пассажирлары булган. Апрель аена Ютазы районында балалар зыян күрә торган юл-транспорт һәлакәтләре теркәлмәгән.

Ютазы районы ЮХИДИ инспекторы Илмир Абдуллин юл хәрәкәте кагыйдәләрен төгәл үтәүне сорап мөрәҗәгать итте һәм юлдагы куркынычсызлык безнең һәрберебезгә бәйле, дип билгеләп үтте.