КЫЗЫК ИТЕП ӘЙТ: ХАЛЫК САНЫН АЛУ БУЕНЧА БЛОГЕРЛАР ҺӘМ МАССАКҮЛӘМ МӘГЪЛҮМАТ ЧАРАЛАРЫ АВТОРЛАРЫ ӨЧЕН БӘЙГЕ БАШЛАНДЫ

2020 елның 3 августы, дүшәмбе

Ни өчен кияүдә булган хатын-кызларны исәпкә алу мәгълүматлары буенча өйләнгән ир-атларга караганда күбрәк икән? Нәрсә ул йорт хуҗалыгы? Халык санын алу кайчан барлыкка килде һәм алар ни өчен кирәк? Бу һәм башка кызыклы темалар турында блогерлар һәм автор медиа өчен Бөтенроссия халык санын алу бәйгесендә катнашучылар сөйләячәк. Бәйге 2020 елның 1 августыннан 15 декабренә кадәр дәвам итәчәк. Җиңүчеләр акчалата призлар алачак.

Чара кысаларында гади турында катлаулы итеп. "Яңа медиа" интеллектуаль контент" проекты кысаларында Росстат җитәкчесе урынбасары Павел Смелов медиа һәм социаль челтәрләрдә Бөтенроссия халык санын алуны һәм статистиканы популярлаштыручы проектларга конкурс старт алуы турында игълан итте.

Бәйгедә 18 яшькә җиткән Россия гражданнары катнаша ала, алар тематик сәхифәне алып бара яки YouTube, «Вконтакте», «Одноклассники», «Facebook», LiveJournal, Яндекс кебек онлайн-мәйданчыкларда подкаст чыгара ала.Дзен, Instagram, Habr, Pikabu, Tik-Tok, шулай ук ММЧ лицензиясе булмаган үз сайтында. Конкурсның тематикасы киң: Россиядә һәм дөньяда халык санын алу тарихы, социаль һәм икътисади үсеш өчен халык санын алуның әһәмияте, аерым төбәк, шәһәр, район, авыл өчен халык санын алуның әһәмияте, алда торган халык санын алуның яңа санлы форматы, халык санын алу нәтиҗәләре, аларны куллану, шулай ук авторлык темалары.

Бәйгедә катнашучылар медиа/социаль челтәрләрдәге проект планын (подкастлар, инфографлар, тулы текстлы материаллар, репортажлар, видеороликлар, анимацияләнгән графика, интервьюлар, документаль фильмнар, социаль челтәрләрдә яки рус телендә Интернет-медиа битләрендәге махсус проектлар белән), Бөтенроссия халык санын алуны һәм статистиканы популярлаштыручы медиа-челтәрләрдә тәкъдим итәргә тиеш.

Бәйгедә катнашу өчен гаризалар Мәскәү вакыты белән 12: 00 сәгатьтән (алга таба-бөтен җирдә Мәскәү вакыты) 1 августта 12: 00 сәгатькә кадәр кабул ителә. Гаризалар электрон почтага җибәрелә blogs@strana2020.ru катнашучылар аерым материалларны электрон саклагычларга беркетергә һәм аларга керү өчен сылтамалар бирергә хокуклы.

Бәйгенең икенче этабында 2-15 сентябрьдә эксперт жюри проектларны караячак. Иҗади ярышларда җиңүчеләр 2020 елның 16 сентябрендә 12:00 сәгатьтә сайтта игълан ителәчәк strana2020.ru социаль челтәрләрдә дә халык санын алу битләрендә. Документларны әзерләү һәм рәсмиләштерү, сайлап алынган проектларны гамәлгә ашыру өчен премияләрне тапшыру 17 сентябрьдән 5 октябрьгә кадәр дәвам итәчәк. 6 октябрьдән 3 декабрьгә кадәр-җиңүчеләр проектларын гамәлгә ашыру чоры. Ниһаять, агымдагы елның декабрендә тормышка ашырылган проектларга бәя биреләчәк һәм призлар тапшырылачак.

Бәйге эшләре, проектны тормышка ашыру бәясеннән һәм катнашучы мәйданыннан чыгып, 6 төркемгә бүленәчәк. Иң яхшы тормышка ашырылган эшләрнең авторлары һәр төркемдә призлар алачак: беренче урын өчен – 30 000 сум, икенче урын өчен – 20 000 сум, өченче урын өчен – 10 000 сум.

Блогерлар һәм автор медиа өчен Бөтенроссия халык санын алу конкурсын уздыру шартлары һәм кагыйдәләре турында мәгълүмат ВПН-2020 сайтында һәм Бөтенроссия халык санын алу рәсми битендә социаль челтәрләрдә урнаштырыла. Кызыксынучылар сорауларны электрон почтага җибәрә алалар blogs@strana2020.ru к

Бөтенроссия халык санын алу 2021 елның 1 апреленнән 30 апреленә кадәр цифрлы технологияләр кулланып узачак. Халык санын алуның төп яңалыгы-Россия халкы тарафыннан дәүләт хезмәтләре порталында электрон исәпкә алу кәгазен мөстәкыйль тутыру мөмкинлеге. Gosuslugi.ru 1. торак биналарны карап чыкканда исәпкә алучылар махсус программа белән тәэмин ителгән планшетлардан файдаланачак. Шулай ук исәпкә алу участокларында, шул исәптән «Минем документлар»дәүләт һәм муниципаль хезмәтләр күрсәтүнең күпфункцияле үзәкләре биналарында да исәпкә алырга мөмкин булачак.

ВПН-2020 медиафисы

media@strana2020.ru