Минималь хезмәт хакы турында

2024 елның 27 июне, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгы 2024 елның 1 гыйнварыннан «минималь хезмәт хакы турында 2023 елның 27 ноябрендәге «Федераль законның 1 маддәсенә үзгәрешләр кертү хакында»гы  548-ФЗ санлы Федераль закон белән Россия Федерациясе территориясендә минималь хезмәт хакы күләме аена 19 242 сум дәрәҗәсендә билгеләнгән дип хәбәр итә.

Татарстан Республикасында Россия Федерациясе Хезмәт кодексының 133.1 маддәсе нигезендә 2023 елның 27 декабрендә Татарстан Республикасы Профсоюзлар федерациясе, Татарстан Республикасы Эш бирүчеләр берләшмәләренең Координация советы, Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты арасында Татарстан Республикасында минималь хезмәт хакы турында килешү төзелде (алга таба – килешү). Күрсәтелгән килешү буенча, 2024 елның 1 гыйнварыннан Татарстан Республикасы икътисадының бюджеттан тыш секторы оешмаларында аена 22 020 сум күләмендә минималь хезмәт хакы билгеләнә.

133.1 маддәсенә ярашлы Россия Федерациясе Хезмәт кодексының 1 һәм 5 маддәләре, Татарстан Республикасы территориясендә эшләүче һәм оешма белән хезмәт мөнәсәбәтләрендә торучы икътисадның бюджеттан тыш секторы хезмәткәренең айлык хезмәт хакы (компенсация һәм стимуллаштыру характерындагы түләүләрне дә кертеп)  – 2024 елның 1 гыйнварыннан Татарстан Республикасы территориясендә эшчәнлек алып баручы юридик зат, юридик зат оештырмаган индивидуаль эшкуар тарафыннан, әлеге хезмәткәр тарафыннан бу чорда эш вакыты нормасы тулысынча эшләп бетерелгән һәм хезмәт нормалары (хезмәт бурычлары) үтәлгән очракта, 22 020 сумнан түбәнрәк була алмый.

Татарстан Республикасы дәүләт һәм муниципаль учреждениеләре хезмәткәрләре өчен минималь хезмәт хакы «минималь хезмәт хакы турында» Федераль закон нигезендә билгеләнә (ягъни 2024 елның 1 гыйнварыннан аена 19 242 сум күләмендә).

Шуңа бәйле рәвештә, хезмәткәрләр айлык эш вакыты нормасын (хезмәт бурычларын үтәүне) билгеләнгән минималь хезмәт хакыннан түбәнрәк тулысынча эшләп бетергән очракта, үз хезмәт хокукларын яклау һәм хокукый чаралар күрү максатларында Татарстан Республикасында Дәүләт Хезмәт инспекциясенә, шулай ук прокуратура һәм суд органнарына мөрәҗәгать итәргә хокуклы.

Минималь хезмәт хакы күләмен түләү буенча билгеләнгән дәүләт гарантиясен тәэмин итү өлешендә хезмәт законнарын бозуга юл куйган эш бирүчеләр административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының 5.27 маддәсе нигезендә административ җаваплылыкка тартыла.

Мәгълүмат өчен: 5.27 маддә «Хезмәт законнарын һәм хезмәт хокукы нормаларын үз эченә алган башка норматив хокукый актларны бозу» административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе Кодексы

5.27 маддәсенең 6 өлеше нигезендә Административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе кодексының Хезмәт законнарында каралган күләмнән кимрәк хезмәт хакы билгеләү - вазыйфаи затларга - ун меңнән егерме мең сумга кадәр; эшкуарлык эшчәнлеген юридик зат оештырмыйча башкаручы затларга - бер меңнән биш мең сумга кадәр; юридик затларга-утыз меңнән алып илле мең сум.

5.27 маддәсенең 7 өлеше буенча. Административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе Кодексының 5.27 маддәсендәге 6 өлешендә каралган административ хокук бозуны элек шундый ук хокук бозу өчен административ җәзага тартылган зат тарафыннан кылу, әгәр бу гамәлләрдә җинаять җәзасы каралмаган булса, вазифаи затларга егерме меңнән утыз мең сумга кадәр административ штраф салуга яки бер ел өч елга кадәр; юридик зат оештырмыйча эшкуарлык эшчәнлеген алып баручы затларга-ун меңнән утыз мең сумга кадәр; юридик затларга - илле меңнән йөз мең сумга кадәр.

Минималь хезмәт хакыннан түбән хезмәт хакы алу мәсьәләләре буенча гражданнар мөрәҗәгатьләре өчен «Кайнар линия "  телефон номерлары:

2-60-18 - «Ютазы районы халыкны эш белән тәэмин итү үзәге» ДКУ

2-46-06-Татарстан Республикасы Ютазы муниципаль районы Башкарма комитетының территориаль үсеш бүлеге.