Кече Урыссу авылында юкка чыккан Чик-Бүләк авылы урынында аның макетын ачу тантанасы була.

2024 елның 2 июле, сишәмбе

Үзләрен бу уникаль кешеләрнең нәсел варислары дип санаган ата-бабаларының тарихи җире белән очрашуы чын вакыйга чарасы булды.

Чик-Бүләк халкының истәлеген мәңгеләштерү буенча эш Кече Урыссу авылы имамы Камил-хәзрәт Абдуллинга һәм аның иптәшләренә карый. Ә алар, бүләкләр һәм грамоталар белән бүләкләнгән кешеләрдән чыгып караганда, шактый күп. "Чик-Бүләк” генын йөртүчеләрнең күбесе авыл макетын ясауда һәртөрле ярдәм күрсәткән. Тантанага күп кенә шәһәрләрдән һәм авыллардан бу җирнең тамырлары вәкилләре, шулай ук тирә-як авыллар халкы, Ташкичү авыл җирлеге башлыгы Рамил Вәлиев, район җитәкчелеге вәкилләре җыелды. Район башлыгы Аяз Шәфигуллин һәм Камил-хәзрәт Абдуллин тантана символикасын — ал тасманы кисеп алдылар, һәм «Чик-Бүләк» капкасы аша җыелганнар «авылга»керделәр. Авыл мәктәбе, ясле, кое, кайчандыр бу урында торган кешеләрнең исемнәре язылган такталар...

Мемориаль тактада авыл халкының исемнәрен һәм фамилияләрен укырга мөмкин иде. Иң мөһиме, һәр «йорт» янында Чик-Бүләкнең токымнары тукталган. Чынлыкта, юкка чыккан авылларны «терелтү» нең мәгънәсе хәзерге авылларны саклап калыр иде. Җавап гади: үз чыганакларына кайту киләчәкне танып белү омтылышы кебек үк мөһим. Бу көнне җыелганнар, әйтерсең лә, төбәкнең үткәненә кечкенә экскурсия ясадылар.

Шулай итеп, 1924 ел Чик-Бүләк авылына нигез салынган ел будаларак санала. Бәйрәкә авылында халык тыгызлыгы авыл халкының җир участокларына ихтыяҗына җавап бирми. Рамил Вәлиев билгеләп үткәнчә, берничә ел рәттән эзәрлекләнгән янгыннар бәйрәкәлелерне яңа җирләрне үзләштерергә мәҗбүр иткән. Башта кешеләр монда "эшкә" йөргәннәр. Ераграк. Вакыт узу белән чикләвек белән тулы урман читендә (чикләвек — чикләвек, чикләвек-Буляк) тамырлар җибәрергә карар итәләр. Бу Бәйрәкә авылыннан биш километр ераклыкта. Бәйрәкәдән беренче күченүче Минлегали Шакиров була. Бу хакта Чик-Бүләк авылында туган, Кече Урыссу авылында яшәүче Рәзина-ханум Абдуллина сөйләде, ул кыскача элеккеге авыл тарихына һәм аның кешеләренә тукталды.

Соңрак бу җирләргә башка Мостафа — ага, бертуган Шәфигулла һәм Шакирҗан Фәхриевлар, Шәриф Ганиев, Газизҗан Шакирҗанов, Бадыйк Нафиков, Сәлих Латыйпов, Хәлфетдин Шәрәфиев, Харис Хәбибуллин күченгән... Тиздән башка гаиләләр дә килеп утыралар. Нәтиҗәдә авыл 38 йортка кадәр үсә.

Ә хәзер уңдырышлы чиста җирләрне, табигать матурлыгын, урманнар белән уратып алынган авыл уртасында кечкенә күл, ерак түгел төп сулык Күз алдына китерик... Җәннәт куаклары, бар да бар, әмма... Җирне кул белән үзләштерү — нәтиҗәсез хезмәт. Атлар барлык күченүчеләрдә дә булмаган. Атлары булган кешеләр нәрсә эшли? Бергәләп тырышып, алар әкренләп барысын да «атлы» итәләр. Чәчү һәм урып-җыю вакытында да бер-берсенә ярдәм иткәннәр. Менә шундый чикбүләкчә коммунизм  килеп чыга. Монда артык байлар да, мохтаҗлар да булмаган. Тырышлык һәм ярдәмлек хисе аркасында барысы да муллыкта яшәгән. 1931 елда чикбүләклеләр шул ук исемдәге колхоз оештыралар. Колхоз рәисе итеп Минлегали Шакиров сайлана. Кемнең ишегалларында ике сыер асраганнар, берсен колхозга биргәннәр. Вакыт узу белән сарыкчылык, кошчылык, умартачылык, ремонт остаханәләре, тимерчелек, яшелчә базасы, ашлык саклау өчен амбарлар, терлекчелек биналары барлыкка килә... Икмәк басуларының уңышы сөендерә чикбүләк икмәгенең Ватанның кырларында өлеше зур була. Монда бергә яшәгәннәр һәм эшләгәннәр. Ә монда һөҗүм итү-репрессияләр вакыты башлана.

1935 ел-Ютазы районы оешкан ел. Колхоз рәисен район үзәгенә чакыралар. Аны Совет власте белән килешмәүче дип атарга мәҗбүр итәләр.

— Сез нәрсә йөртәсез, - дип җавап бирде Минлегали Шакиров.  Совет властеннан канәгать булмаган кешеләр бездә каян килә ала? Безнең арада андыйлар юк.

Бер атна да үтми, рәисне район үзәгенә кабат чакыралар. Шул ук сорау буенча. Күрше авылда Советлар хакимиятенә яла ягучы берничә кеше табыла, Чик-Бүләктә дә табылыр дип уйлыйм, дия.

- Сездә Шәриф Ганиев яшиме?

— Андый кешәе бар, - дип җавап бирә Рәис.  Ул гади эшче, бер генә эш көнен дә калдырмый, Совет властена каршы көрәшкә бернинди дә катнашы юк. Аның дүрт баласы бар, хатыны авырлы. Әгәр сез аны Себергә җибәрсәгез, аларны нәрсә көтә?

Тагын бер тапкыр чакырдылар, шулай ук уңышсыз. Минлегали тагын бер тапкыр чакыргач:

- Дошманнарыбыз арасында юк. Теләсәгез, мине үзегез алып китегез, ди.

- Монда берни хәтерләмисең: үлем куркыныч түгел, хурлык куркыныч. Үзсүзлегә санап, кычкырып чыгарып җибәрделәр... Себергә түгел, өйгә. Вакыт узу белән аны рәис вазифасыннан төшерәләр. Ул бухгалтер булып кала.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, 1937 елда чикбүләклеләр ул вакытка рекордлы уңыш җыеп алалар — гектарыннан 23,5 центнер. 1938 елда да шул ук хәл була. Ике ел дәвамында югары күрсәткечләре өчен «Чик-Буляк» колхозы Бөтенсоюз авыл хуҗалыгы күргәзмәсе һәм мотоциклының икенче дәрәҗә дипломына лаек була. Әмма колхозчыларның моңарчы булмаган хезмәт күтәрелешен 1941 елгы сугыш туктата. Яңа рәис фронтка чакырыла һәм колхоз белән идарә итү яңадан Минлегали Шакировка күчә. Сугыш вакытында чикбүләклеләр эвакуацияләнгәннәрне үз гаиләләренә кабул итәләр. Рус балалары җирле мәктәпкә йөриләр һәм бик тиз татар телендә сөйләшергә өйрәнәләр... Ничек кенә булмасын, илдә колхозларны зурайту буенча яңа дәүләт программасы старт ала. ...Соңгы гаилә бу авылны җитмешенче елларда ташлап китә, һәм Чик-Бүләк авылы юкка чыга. Ләкин буыннарның хәтерләре ата-бабаларының тамырларыннан аерылырга ирек бирми: алар, бу тамырлар, әйтерсең лә аларны тукландыра, көч бирә һәм тормыш авырлыклары астында бөгелергә мөмкинлек бирми.